logo

Kontakt

Świetlica Środowiskowa
Nr 2 "Schowek"
ul. 11-go Listopada 4
05-091 Ząbki
tel. +48 22 762 96 34  
lub +48 600 936 459
schowek@poczta.onet.pl

wiecej..    

Nasza Historia

Rok 2003

Uroczyste otwarcie Świetlicy odbyło się 2 grudnia 2003 roku, uczestniczyło w nim 11-cioro dzieci, przedstawiciele władz miasta pan burmistrz Jerzy Boksznajder i zastępca burmistrza pan Krzysztof Sikorski oraz ks. Proboszcz Władysław Trojanowski.

Do końca grudnia 2003 roku świetlica objęła opieką prawie trzydzieścioro dzieci w wieku 7 - 16 lat z ząbkowskich szkół podstawowych i gimnazjalnych, pochodzących z rodzin dysfunkcyjnych.Na stanowisku kierownika zatrudniono panią Justynę Fijałkowską oraz dwoje wychowawców panią Renatę Wielądek i pana Roberta Kwiatkowskiego.Dzięki przychylności Ks. Proboszcza Władysława Trojanowskiego oraz Dyrektor Szkoły Katolickiej Joanny Pytel Wychowankowie Schowka mogli korzystać z siłowni parafialnej i pomieszczeń szkoły katolickiej: sali gimnastycznej, tenisa stołowego, sali komputerowej.

Rok 2004

Pod koniec roku szkolnego wybrana grupa dzieci pojechała z wychowawcami na rajd rowerowy. W okresie letnim odbyło się wiele wycieczek i spacerów.W wakacje 7-ro młodszych dzieci wyjechało na kolonie nad morze do Karwi. Organizatorem wyjazdu był ksiądz Wojciech Stępień z Parafii Miłosierdzia Bożego w Ząbkach. Dzieci płynęły statkiem, były na wydmach w Łebie, w kinie, w skansenie, spędzały dużo czasu nad morzem. 10–cioro starszych wychowanków skorzystało z możliwości wyjazdu na obóz harcerski na Mazurach w Piastunie nad jeziorem Nożyce. Pani Elżbieta Klimkiewicz – komendantka Hufca Ząbki zabrała dzieci na trzy tygodnie na łono natury, gdzie mogły brać udział w wielu wycieczkach, zabawach i życiu obozowym. Od 2004 roku wychowankowie Schowka co roku, w lipcu wyjeżdżają na obóz na Mazury.

Rok 2005

       W 2005 roku Wychowankowie mieli przyjemność poznać światowej sławy artystkę tworzącą gobeliny metodą tradycyjną- panią Katarzynę Bala. Uczestniczyli w wystawie jej prac pt.” Idę do światła” i uczyli się od niej robienia gobelinów. 24 kwietnia 2005 roku w ząbkowskim MOK-u odbyła się wystawa prac pani Kasi i wychowanków Świetlicy Środowiskowej nr 1 i nr 2, która była zwieńczeniem kilkumiesięcznej współpracy.

W 2005 roku przychodziła do „Schowka” pani Hanna Krynicka z MOK-u, która prowadziła raz w tygodniu zajęcia teatralne dla dzieci. Korzystaliśmy również z pomocy neurologopedy- Pani Ewy Winnickiej – Makulec, która raz w tygodniu służyła pomocą w kompensowaniu deficytów u dzieci. Na początku roku wychowankowie razem z wychowawcami przebrani za kolędników, przez kilka dni zbierali pieniądze na ferie. Świetlica do czerwca 2005 roku zatrudniała 5 pracowników: na stanowisku kierownika panią Justynę Fijakowską, wychowawców: pana Pawła Proniewicza, panią Izabellę Białek, panią Wiktorię Szczurek i panią Dagmarę Pudłowską.

Rok 2006

W 2006 roku do Świetlicy uczęszczało 45-cioro wychowanków, z czego ponad połowa to dzieci przychodzące systematycznie. Taka ilość dzieci znacznie przekraczała możliwości lokalowe zajmowanych pomieszczeń w związku z czym w okresie letnim zaadaptowano starą kotłownię na nową salę dla dzieci, służącą do odrabiania lekcji. Od tej pory Wychowankowie mogli przebywać po zakończonych zajęciach szkolnych w trzech pomieszczeniach, które pozwoliły na oddzielenie osób bawiących się od tych, które jeszcze się uczą i robią prace domowe samodzielnie lub z pomocą wychowawców.Dzięki współpracy z Panią Hanną Krynicką podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego 21.06.2006r. Wychowankowie wystawili przedstawienie pt. ”Bajka – Samograjka”. Dzieci grały przed publicznością składającą się z wychowanków i wychowawców obu ząbkowskich Świetlic Środowiskowych, rodziców oraz zaproszonych gości- m.in. Pana Burmistrza Krzysztofa Sikorskiego.

Sztukę po wakacjach powtórzono jeszcze dwukrotnie dla dzieci z przedszkoli „Bajka”.29.10.2006 r. Schowek brał udział w III Regionalnych Mistrzostwach Świetlic w piłce nożnej w Nasielsku, na których zajął X miejsce. Aby utrzymać zdrowego ducha „Schowek” raz w miesiącu za zgodą Pani Dyrektor Joanny Odzeniak, korzystał nieodpłatnie z dużej sali gimnastycznej w SP1. Podczas Dni Ząbek 23.09.2006 r. zorganizowaliśmy loterię fantową dla mieszkańców oraz pokazaliśmy na scenie umiejętności grupy tanecznej dziewcząt, działającej w „Schowku”. W 2006 roku do kadry Schowka dołączyła Pani Barbara Niedziałkowska.Również w 2006 roku tradycją stał się konkurs „La festa”- obecnie „Bon Ton”. Przez cały miesiąc dzieci zbierają serduszkowe punkty za kulturalne zachowanie podczas posiłków. Po podsumowaniu, osoby które zebrały ich najwięcej są w nagrodę zapraszane na podwieczorek do pobliskiej pizzerii.

Rok 2007

W 2007 roku Wychowankowie Schowka mieli okazję poznać tajniki kick-boxingu, na zajęciach prowadzonych przez Wolontariusza Łukasza Góreckiego. 2007 był to kolejny rok współpracy z p. Hanną Krynicką, który zaowocował wykonaniem przedstawienia, które wystawiono pierwszego dnia wiosny- dnia 21.03.2007r. Przedstawienie wiosenno - ekologiczne dzieci grały przed publicznością składającą się z wychowanków i wychowawców „Schowka”, rodziców oraz wielu zaproszonych gości, w tym władz miasta i Proboszcza Parafii. Aktorzy zagrali jak zawodowa trupa teatralna. Sztukę powtórzono jeszcze trzykrotnie 21.04.2007 roku z okazji Dnia Ziemi, dla dzieci z klas 0 – 3 ze szkoły Podstawowej nr 2.17.03.2007 r. „Schowek” brał udział w Zimowym Turnieju Halowym piłki nożnej w Nasielsku zorganizowanym dla Świetlic Środowiskowych, pod hasłem: „Kopnij nałóg, żyj zdrowo na sportowo”. Zajęliśmy tam X miejsce. Świetlica od początku swej działalności współpracuje z wieloma instytucjami na terenie naszego miasta. Owocem takiej współpracy było 29.05.2007 roku zaproszenie naszych wychowanków przez Panią Katarzynę Węgrzynek prowadzącą koło wolontariatu uczniowskiego w Szkole Podstawowej nr 2, na koncert Gosi Andrzejewicz do Sali Kongresowej w PKiN.Świetlica zaangażowała się w różnego rodzaju akcje organizowane przez Ząbki: sprzątanie miasta, konkursy i festyny. Podczas Dni Ząbek, w dniach 15-17.06.2007 dzieci i młodzież brały czynny udział w turniejach, grach i zabawach. Podczas Festynu Rodzinnego wychowawcy Świetlicy pomagali przy organizacji zabaw i gier. Pani Wiktoria Żurobska malowała dziecięce twarze. Wychowankowie „Schowka” poprzebierani za bajkowe postacie rozdawali maluchom baloniki i cukierki, co bardzo ubarwiło i uatrakcyjniło obchody 40-lecia nadania Ząbkom praw miejskich.

Rok 2008

W 2008 roku po raz pierwszy dzieci ze Świetlicy wyjechały na ferie zimowe do Białowieży. Wyjazd odbył się w dniach od 11-go do 15-go lutego 2008 roku i uczestniczyło w nim 26-cioro naszych wychowanków. Przez kilka dni dzieci i młodzież mieli okazję odwiedzić zamek w Liwie, dolinę Bugu w Drohiczynie, Węgrów, Białowieski Park Narodowy, Kirkut – cmentarz żydowski w Narewce, Sobór św. Trójcy w Hajnówce i Grabarkę – Świętą Górę Prawosławia.Podczas Festynu Miejskiego 21.09.2008 r.

Wychowawcy Świetlicy zorganizowali stoisko „Crazy fryzjer”, gdzie ozdabiali dziecięce twarze kolorowymi malunkami, ręce – tatuażami, a włosy szalonymi, kolorowymi fryzurami.Bardzo ważnym dla Świetlicy Środowiskowej nr 2 momentem był 2 i 3 grudnia 2008 r. Właśnie w tych dniach „Schowek” obchodził 5-lecie istnienia. Z tej okazji powstała kronika, wykonano pamiątkowe drzewo, na liściach którego umieszczone są fotografie wszystkich naszych wychowanków, a jest już ich ponad setka. Na uroczystość byli zaproszeni goście: przedstawiciele Władz Miasta Burmistrz pan Robert Perkowski, wiceburmistrz pan Grzegorz Mickiewicz, Burmistrz poprzedniej kadencji i wieloletni przyjaciel Świetlicy – pan Jerzy Boksznajder, pan Krzysztof Sikorski, ząbkowscy radni i pracownicy Urzędu Miasta, były i obecny Proboszcz Parafii ks. Władysław Trojanowski i ks. Andrzej Kopczyński oraz wszyscy dyrektorzy szkół, przedszkoli, fundacji i innych instytucji, z którymy współpracujemy na terenie naszego miasta. W obchodach brali też udział nasi sponsorzy, wychowankowie i absolwenci wraz z rodzinami.W 2008 roku do kadry schowka dołączyła pani Anna Szczotka.W Świetlicy od 2008 roku przez przeszkolonych pracowników prowadzony był program Cross Roads – Młodzież na Rozdrożu, który miał za zadanie pomóc naszym wychowankom radzić sobie z uczuciami, z trudnymi sytuacjami życiowymi i lepiej poznać siebie samego.

Rok 2009

W 2009 roku nawiązaliśmy współpracę z panem Piotrem Szambelanem, który pokazał dzieciom jak fantastycznie można bawić się gliną i jakie efektowne mogą być ich prace po wypaleniu w specjalnym piecu. W dniu 06.06.2009 r. pojechaliśmy z okazji Dnia Dziecka na całodniową wycieczkę do Bałtowa do Parku Dinozaurów i zwierzyńca, w którym dzikie zwierzęta kopytne żyją jak na wolności. Podczas Festynu Miejskiego 7 czerwca oraz 20 września 2009 r. Wychowawcy Świetlicy tradycyjnie już zorganizowali stoisko „Crazy fryzjer”. Z powodu zwolnień i urlopów macierzyńskich p. Izy i p. Basi, zatrudniono na zastępstwa: panią Joannę Prusak, panią Ewę Sienicką i panią Filomenę Konopka.

Rok 2010

W 2010 roku przychodził do „Schowka” pan Rafał Sawuła – aktor, animator kultury, magister sztuki, lalkarz, który prowadził raz w tygodniu zajęcia teatralne i plastyczne dla dzieci. Zakończyliśmy współpracę udanym przedstawieniem wierszy Jana Brzechwy z udziałem naszych wychowanków i wykonanych przez nich lalek. Publiczność stanowili pacjenci Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie chorych „Drewnica”, rodzice i przyjaciele dzieci oraz byli wychowankowie „Schowka”. W dniu 02.06.2010 r. pojechaliśmy z okazji Dnia Dziecka do warszawskiego ZOO.W 2010 roku, tradycyjnie Świetlica angażowała się w różnego rodzaju akcje organizowane przez Ząbki, jednak najbardziej widać to było podczas Festynów Miejskich 20 czerwca oraz 5 września 2010 r. Wychowawcy Świetlicy tradycyjnie już zorganizowali stoisko „Crazy fryzjer”. Nasze wychowanice sprzedawały tego dnia własnoręcznie zrobioną podczas zajęć w „Schowku” biżuterię. W okresie dniach 11, 12.12.2010 r. dziewczynki wzięły też udział w Kiermaszu ozdób i prezentów świątecznych w MOKu.

Świetlica, dzięki wolontariuszowi Panu Jackowi Chałupka, brała też udział w ogólnoeuropejskiej akcji Kids Games, która ma na celu pokazać i nauczyć dzieci wesołej, mądrej zabawy, przestrzegania zasad, myślenia zespołowego i kreatywności w wykonywaniu zadań. Nauka przez zabawę to również hasło Klanzy. W Świetlicy od listopada prowadzone były ciekawe zajęcia przez naszą wolontariuszkę, Panią Joannę Kielasińską, która od wielu lat zajmuje się Pedagogiką Zabawy.Od wakacji 2010 r.

Świetlica rozpoczęła współpracę z Fundacją Pramerica. Dzięki temu udało się pozyskać dla wychowanków rzeczy niezbędne na obozie harcerskim. Na początku września Fundacja pomogła nam sfinansować podręczniki i pomoce szkolne dla naszych podopiecznych.

W grudniu dzieci po napisaniu listów do Świętego Mikołaja, otrzymały od pracowników Fundacji swoje wymarzone prezenty. Wyjątkową pomocą objęta została jedna z naszych ząbkowskich, wielodzietnych rodzin, której Fundacja sfinansowała prace hydrauliczne wraz z materiałami, niezbędne do tego, aby w domu była bieżąca woda.

W 2010 r. do kadry tymczasowo dołączył Pan Andrzej Kwaśkiewicz.W okresie Świąt Bożego Narodzenia po raz kolejny, dzięki Pani Agnieszce Barbachowskiej i wolontariuszkom z GP2, mogliśmy uczestniczyć w ogólnopolskiej Akcji „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę”. Obdarowano nas słodyczami i artykułami szkolnymi. Słodkości dostaliśmy też za pośrednictwem Pani Dyrektor Beaty Krajewskiej od rodziców i dzieci z PP2 „Leśny Zakątek”. Samorząd Zespołu Publicznych Szkół Katolickich w Ząbkach, pod kierownictwem przewodniczącej Pani Agnieszki Łagodowskiej, zebrał dla nas środki czystości, tak potrzebne rodzinom przed świętami.

Rok 2011

W 2011 roku przychodziły do „Schowka” panie w charakterze wolontariuszy – animator Pedagogiki Zabawy KLANZA i instruktorka techniki plastycznej Decoupage. Nasi wychowankowie nauczyli się m.in. żonglerki i wykonali piękne prace nowo poznaną metodą.W czerwcu kilkoro naszych wychowanków razem z wychowawcami miało przyjemność popłynąć w rejs jachtami po mazurskich jeziorach. Oprócz świetnej zabawy i niezwykłej przygody, wychowankowie mieli okazję nauczyć się współpracy, dyscypliny i poznać tajniki żeglarstwa. Był to bardzo atrakcyjny wyjazd, który zapadł w pamięć uczestnikom.24 września 2011r. odbyła się wycieczka rowerowa do Parku Bródnowskiego zorganizowana przez Wychowawców naszej Świetlicy. Był to czas pełen wysiłku, ale i miłych wrażeń, zakończony ogniskiem u pani Lili Morawskiej w Fundacji „Dzieci ulicy”. 1 października obchodziliśmy I Dzień Wolontariatu. Wybraliśmy się na teren Szpitala „Drewnica” na zaproszenie Stowarzyszenia „Empatia”, gdzie dzieci wspólnie z wychowawcami, pacjentami szpitala oraz pracownikami firmy PRAMERICA, którzy wspierają nas od ponad roku i zaproponowali taką formę integracji, porządkowały teren wokół budynku, grabiły, pieliły oraz wspólnie zasadziły pamiątkowe drzewa.

Od września w Świetlicy rozpoczęliśmy cykl spotkań z ciekawymi ludźmi. Raz w miesiącu zapraszaliśmy wyjątkowego gościa, który opowiadał nam o swojej nietypowej pracy i zainteresowaniach. Poprzez te spotkania nasi Wychowankowie mieli możliwość poszerzenia własnych horyzontów, nabrali chęci do poznawania świata, uczenia się i by stało się to dla nich pomocne przy wyborze dalszej ścieżki edukacji i kariery. Gościła u nas Pani Wanda Pawłowicz, wieloletni pracownik Programu Pierwszego Polskiego Radia, Rzecznik Prasowy Narodowego Funduszu Zdrowia. Mieliśmy też spotkanie z Sebastianem Wielądkiem – muzykiem, multiinstrumentalistą grającym na rzadko spotykanych instrumentach. Mogliśmy podziwiać jego grę na bębnach w Teatrze Roma w przedstawieniu pt. „Akademia Pana Kleksa”. Na spotkanie z kolejną ciekawą Osobą wybraliśmy się do kościoła Miłosierdzia Bożego. Tym razem to my byliśmy gośćmi naszego pana organisty Jana Pękali. Mogliśmy obejrzeć, a nawet zagrać na wysokiej klasy organach kościelnych. W grudniu naszym gościem była pani Agnieszka Paź – dziennikarka turystyczna, która pokazała nam piękne zdjęcia z podróży do Maroko, USA, Portugalii, Szwecji i opowiadała o zwyczajach, zabytkach i kulturze tych krajów. Na początku września Fundacja Pramerica pomogła nam sfinansować podręczniki i pomoce szkolne dla naszych podopiecznych. Fundacja zakupiła też dla naszych Wychowanków bilety do teatru i karnety roczne do Centrum Nauki Kopernik, co stanowi dla naszych wychowanków nie lada atrakcję.

Rok 2012

W 2012 roku w pierwszym tygodniu ferii zimowych, jak co roku „Schowek” współorganizował akcję „Zima w mieście”. W tym czasie dzieci wyjeżdżały na basen „Polonez”, na łyżwy do ośrodka „Stegny”. Po raz kolejny pojechaliśmy też do kręgielni Hulakula. W tym roku w drugim tygodniu ferii udało się zorganizować zimowisko w Kościelisku koło Zakopanego. Uczestnicy wycieczki byli między innymi na Gubałówce, w Parku Linowym Trolandia, spacerowali Drogą pod Reglami, zwiedzili Jaszczurówkę, byli pod skocznią Wielka Krokiew oraz w Dolinie Kościeliskiej. Bawili się też przy ognisku i na kulig prawdziwymi góralskimi saniami.

W dniu 28.06.2012 r. pojechaliśmy z okazji spóźnionego Dnia Dziecka do Parku Linowego. W grudniu Fundacja „Pramerica” zafundowała naszym podopiecznym buty zimowe.

Wakacje rozpoczęły się intensywnymi przygotowaniami do wyjazdu wychowanków „Schowka” na obóz integracyjny na Mazury w dniu 09.07.2012 roku. Tradycyjnie spędzimy go nad uroczym i czystym jeziorem Nożyce w miejscowości Piasutno koło Szczytna. W tym roku temat obozu to „Las Arena”, nawiązujący do tegorocznych wydarzeń sportowych takich jak EURO 2012. 

24 października obchodziliśmy II Dzień Wolontariatu. Wybraliśmy się po raz drugi na teren Szpitala „Drewnica” na zaproszenie Stowarzyszenia „Empatia”. Świetlica ściśle współpracuje z Fundacją PRAMERICA. Dzięki temu stworzyła się dla naszych podopiecznych możliwość konsultacji psychologicznych i pedagogicznych u dobrych specjalistów. Ich opinie bardzo ułatwiają codzienną pracę z dziećmi.

W grudniu, w ramach prezentu gwiazdkowego, Fundacja zafundowała również naszym podopiecznym buty zimowe.   

Rok 2013

Na przełomie stycznia i lutego i wychowankowie „Schowka” wyjechali na zimowisko. Po drodze zwiedzili urokliwy Olsztynek. Uczestnicy zimowiska przez tydzień mieszkali w pięknym pensjonacie „Villa Leśne Ustronie” w Lubiszewie nieopodal Tczewa. Przez cały tydzień dzieci czynnie wypoczywały, zwiedzając Trójmiasto, Malbork, Pelplin. W drugim tygodniu ferii „Schowek” współorganizował akcję „Zima w mieście”. W tym czasie dzieci wyjeżdżały na basen „Warszawianka”, na łyżwy do ośrodka „Stegny” oraz do kina. Uczestniczyły również w wycieczce do Muzeum Chopina oraz Manufaktury Cukierków. 

W dniu 25.05.2013 r. z okazji Dnia Dziecka wychowankowie „Schowka” pojechali do Wioski Wikingów. Był to niesamowicie ciekawy dzień. Tam poznaliśmy zwyczaje, historię i niezwykły świat Wikingów.

W wakacje podopieczni „Schowka” wyjechali na trzytygodniowy obóz integracyjny na Mazury. W tym roku temat obozu to „Wyspa Skarbów”. Cała przygotowana przez wychowawców fabuła była owiana tajemniczą i niesamowitą aurą. Byli piraci, zadania do wykonania, aby zdobyć kolejne klucze do skrzyni i wreszcie nocne poszukiwanie prawdziwego skarbu. 

W listopadzie na zaproszenie Fundacji Dzieci Ulicy byliśmy na koncercie zespołu Perfekt w klubie Stodoła, a dzięki sponsorowi Grupa DSF mogliśmy na żywo obejrzeć „Piotrusia Pana na lodzie” na warszawskim Torwarze.

Bardzo ważnym dla nas momentem był 2 i 3 grudnia 2013 r. Właśnie w tych dniach Świetlica Środowiskowa nr 2 obchodziła 10-lecie istnienia. Z tej okazji dzięki pani Ani Baranek powstała strona internetowa www.schowek.zabki.pl , wykonano logo „Schowka” symbolicznie nawiązujące do najważniejszych zasad panujących w placówce i uzupełniono pamiątkowe drzewo, na liściach którego umieszczone są fotografie wszystkich naszych wychowanków.. W obchodach brali też udział nasi wychowankowie i absolwenci wraz z rodzinami. Dzieci i młodzież odegrały scenkę „jeden dzień z życia schowkowicza” i zaśpiewały piosenki powstałe specjalnie z tej okazji    

Rok 2014

W połowie lutego 2014 roku, w pierwszym tygodniu ferii wychowankowie „Schowka” wyjechali na zimowisko. Po drodze zwiedzili Fort obronny w Toruniu. Uczestnicy zimowiska przez tydzień mieszkali w pięknym pensjonacie „Villa Leśne Ustronie” w Lubiszewie nieopodal Tczewa. Byliśmy w akwarium w Gdyni, Centrum Hewelianum w Gdańsku, zbierając bursztyny na plaży w Sopocie, a następnie szalejąc w miejscowym Aquaparku.

W drugim tygodniu ferii „Schowek” współorganizował akcję „Zima w mieście”. W tym czasie dzieci wyjeżdżały na basen „Warszawianka”, na łyżwy do ośrodka „Stegny”, na kręgle do Hula Kula oraz na strzelnicę w Wołominie. 

Wiosna też była pełna wrażeń: rajd rowerowy, wycieczka do studia Dzień dobry TVN, spotkania ze znanymi osobami, aktorami, zajęcia z Art Terapii. Od momentu otwarcia Miejskiego Centrum Sportu w Ząbkach, nasi wychowankowie co tydzień korzystali z basenu. Odbyły się też 3 konkursy zaproponowane przez właściciela Grupy DSF, który ufundował dla zwycięzców niesamowite, cenne nagrody. 

W dniu 07.06.2014 r. z okazji Dnia Dziecka wychowankowie „Schowka” zostali zaproszeni przez Fundację Pramerica na Piknik Rodzinny w JózefowieW lipcu podopieczni „Schowka” wyjechali na trzytygodniowy obóz, w tym roku temat obozu to „PlanetariumW październiku tradycyjnie już zorganizowaliśmy Dzień Wolontariatu na terenie Drewnickiego Stowarzyszenia „Empatia”.

W listopadową sobotę razem z właścicielami Księgarni „Orla” przygotowaliśmy dla dzieci Dzień Gier Planszowych Z okazji Mikołajek Kibice Dolcanu i Legii zorganizowali dla podopiecznych „Schowka” i „Harcówki” Mikołajkowy Dzień Sportu na sali gimnastycznej w Publicznym Gimnazjum Nr1. 

Bardzo ważnym dla nas momentem był 30 grudnia 2014 r. Właśnie wtedy Rada Miasta Ząbki przyjęła nowy statut Świetlicy Środowiskowej nr 2, która stała się Placówką Wsparcia Dziennego, a „Schowek” został oficjalnie wpisany do nazwy Świetlicy, zatwierdzono również nasze logo„Schowka” symbolicznie nawiązujące do najważniejszych zasad panujących w placówce. 

Rok 2015

W terminie od 19 do 23 stycznia 2015 roku, w pierwszym tygodniu ferii „Schowek” współorganizował akcję „Zima w mieście”. W tym czasie dzieci pojechały do Teatru Narodowego w Warszawie na przedstawienie pt. „Królowa Śniegu”, basen, kręgielnię i lodowisko. Wzięły też udział w dniu gier planszowych oraz balu karnawałowym. 26 stycznia 2015 r. wychowankowie wyjechali na 5-dniowe zimowisko do Władysławowa. Podczas intensywnego tygodnia odwiedzili helskie fokarium, Muzeum Morskie i Muzeum Bursztynu w Gdańsku oraz Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie.

W lutym nawiązaliśmy współpracę z panem Norbertem Boguckim, który zaoferował dzieciom z obu Świetlic Środowiskowych zajęcia z samoobrony. Zajęcia odbywały się w Dolcan Arena, a od czerwca, w Gimnazjum Publicznym nr 2 w Ząbkach. Nie lada atrakcją dla naszych wychowanków był trening z Arturem Szpilką, który odbył się 26 lutego 2015 r.Wiosna też, odbył się również kolejny konkurs sponsorowany przez właściciela Grupy DSF. Konkurs nosił nazwę „Mistrz kierownicy”.Tegoroczny Dzień Dziecka świętowaliśmy aż na trzech imprezach. Jedną z nich był 28 maja współorganizowany przez „Schowek” Dzień Sportu, na sali gimnastycznej GP1 wraz z dziećmi ze Świetlicy Środowiskowej Nr 1 „Harcówki”. Dzień później nasi wychowankowie mogli skorzystać z atrakcji na festynie w Przedszkolu „Zielony Dinek”.

W dniu 1 czerwca 2015 r. z okazji Dnia Dziecka wychowankowie „Schowka” zostali zaproszeni przez Fundację Pramerica na wycieczkę do Muzeum Narodowego i Muzeum Wojska Polskiego. 

6 czerwca nasi podopieczni uczestniczyli w turnieju piłkarskim dla Świetlic Środowiskowych w Markach, w którym zajęliśmy IV miejsce.14 czerwca czynnie uczestniczyliśmy w Festynie ząbkowskim „Zdrowie i bezpieczeństwo”, prowadząc stoisko z szalonym salonem urody (malowanie twarzy, włosów, ciała).

26 czerwca 2015 r. nastąpiło uroczyste zakończenie roku świetlicowego wraz z doroczną galą rozdania nagród świetlicowych „Świetliki 2015”.W lipcu podopieczni „Schowka” wyjechali na obóz, w tym roku temat obozu to „Łowisko”. 

W październiku tradycyjnie już zorganizowaliśmy Dzień Wolontariatu na terenie Dwernickiego Stowarzyszenia „Empatia”. Całodniowym rejsem po jeziorze Zegrzyńskim w dniu 4 października, rozpoczęliśmy kilkumiesięczny kurs żeglarski. Z okazji Mikołajek, nasi podopieczni bawili się do utraty tchu w „Parku Trampolin” Hangar 646. 

Rok 2016

W terminie od 1 do 6 lutego 2016 roku, wyjechaliśmy na zimowisko do Poronina. Po raz pierwszy był to wyjazd na narty.. Byliśmy też w Zakopanem na Gubałówce i w Aquaparku. 

W drugim tygodniu ferii „Schowek” współorganizował akcję „Zima w mieście”.      W tym czasie dzieci pojechały do parku trampolin, na ząbkowski basen, kręgielnię oraz na lodowisko na Targówku. Wzięły też udział w dniu filmowym oraz w dniu gier planszowych w „Schowku”. Dzieciaki tak się wciągnęły w granie, że powtórzyliśmy Dzień Gier w sobotę 21 maja.

Fundacja bez Wizy 16 maja rozpoczęła w Świetlicy projekt historyczny pt.: „Odważ się być mądrym”. To niezwykłe opowieści z przeszłości przedstawiane zarówno w sposób multimedialny, jak i grane przez aktorów. Gimnazjaliści mogli uczestniczyć w cyklicznych zajęciach żeglarstwa w formie konkursu, który zakończył się, wraz z rokiem szkolnym, wyłonieniem 5 zwycięzców, którzy w wakacje popłyną na 10-dniowy rejs jachtem po Mazurach. Tegoroczny Dzień Dziecka świętowaliśmy aż na trzech imprezach. Jedną z nich był 2 czerwca 2016 organizowany przez „Schowek” wyjazd dla wszystkich naszych dzieci do parku linowego „Radocha” nad Zegrzem.. Dzień później nasi wychowankowie mogli skorzystać z atrakcji na jabłkowym festynie w Przedszkolu „Zielony Dinek”.

W dniu 5 czerwca 2016 r. zostaliśmy zaproszeni przez Fundację Autorytet na kolejny trening z mistrzami sztuk walki. Tym razem była to Mistrzyni Boksu i Kikboxingu Karolina Łukasik Koszewska.

W sobotę 11 czerwca była całodniowa wycieczka rowerowa. Pociągiem dojechaliśmy do Urli, a następnie 10 km pokonaliśmy na rowerach do Sanktuarium w Loretto. Po ognisku z kiełbaskami tą samą trasą wróciliśmy do domu.

23 czerwca 2016 r. nastąpiło uroczyste zakończenie roku świetlicowego wraz z doroczną galą rozdania nagród świetlicowych „Świetliki 2016”. 

Czas po wystawieniu ocen tradycyjnie spędziliśmy go nad uroczym i czystym jeziorem Nożyce na obozie o tematyce Polanie”. Nawiązywał do życia plemion słowiańskich, regionów naszej ojczyzny oraz do 1050 rocznicy Chrztu Polski.

W nowym roku szkolnym Fundacja bez Wizy zorganizowała dla wychowanków Schowka cykl warsztatów historycznych. 

W październiku tradycyjnie już zorganizowaliśmy Dzień Wolontariatu na terenie Drewnickiego Stowarzyszenia „Empatia”.

Z okazji Mikołajek wspólnie z Księgarnią „Orla” zorganizowaliśmy dzień gier planszowych.

Po raz trzeci byliśmy beneficjentami Akcji „Paczka challenge”.16 grudnia 2016 na uroczystej wieczerzy wigilijnej w Świetlicy byli przedstawiciele władz miasta. Dzieci i młodzież pod kierunkiem pani Wiktorii odegrały świąteczne przedstawienie pt: „Świąteczny sklep z zabawkami”, z którym na gościnnych występach byliśmy w późniejszym czasie również w PP1 „Zielony Dinek” i PP2 „Leśny Zakątek” oraz na zaproszenie Towarzystwa Przyjaciół Ząbek w Szkole Podstawowej nr 3. 

Rok 2017

W terminie od 14 do 18 lutego 2017 roku, wyjechaliśmy na zimowisko do Podlesic w Jurze Krakowsko – Częstochowskiej. Podczas wyjazdu mogliśmy zwiedzić piękną okolicę, Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury w Krotoszycach, Zamek w Bobolicach, Była tez wycieczka do Huty Szkła w Zawierciu. 

W drugim tygodniu ferii „Schowek” współorganizował akcję „Zima w mieście”. W tym czasie dzieci pojechały do parku trampolin, na ząbkowski basen, kręgielnię oraz na lodowisko na Targówku. 

Do wakacji odbył się cykl spotkań z ratownictwa przedmedycznego prowadzonego przez pana Marcina . Wiele się nauczyliśmy i po raz pierwszy mogliśmy gasić „instruktażowy pożar w beczce” prawdziwymi gaśnicami w obecności strażaków z ząbkowskiej OSP na terenie gościnnego zaprzyjaźnionego przedszkola „Leśny Zakątek”.

Z okazji Dnia Dziecka dla wszystkich naszych podopiecznych był zorganizowany wyjazd do kina na „Piratów z Karaibów.

21 czerwca 2017 r. nastąpiło uroczyste zakończenie roku świetlicowego wraz z doroczną galą rozdania nagród świetlicowych „Świetliki 2017”.

W terminie 3 – 24 lipca 2017 roku wychowankowie „Schowka” wyjechali na obóz na Mazury. W tym roku temat obozu to „Kniejogród”. Pięcioro gimnazjalistów, który brali udział w kursie żeglarskim w wakacje popłynęło na 3-dniowy rejs jachtem po Mazurach. 

W sierpniu w ramach wygranej konkursu na projekt Fundacji ING Dzieciom zostaliśmy zaproszeni na 2 tygodniowy wyjazd na kolonie w Wiśle w Beskidzie Śląskim! 

Z okazji Mikołajek zostaliśmy zaproszeni do Filharmonii Narodowej na świąteczny koncert pt.: „Na strunach igieł” dzięki Fundacji Formika Dzieciom, byliśmy też na kręgielni w MCS w Ząbkach. W tym roku po raz czwarty byliśmy beneficjentami Akcji „Paczka challenge”. 

Rok 2018

W terminie od 15 do 19 stycznia 2018 roku, wyjechaliśmy na zimowisko w Góry Sowie. Po drodze zobaczyliśmy Centrum „Eksperymentarium” w Łodzi, a w drodze powrotnej wystawę miniatur „Kolejkowo” we Wrocławiu.. Byliśmy również w Kudowie Zdroju, gdzie zwiedziliśmy niezwykłe Muzeum Zabawek.

W drugim tygodniu ferii w „Schowku” odbyły się warsztaty plastyczne, podczas których wykonano prace na licytację na Bal Charytatywny. W Świetlicy odbyło się spotkanie z gadami. Hodowca opowiadał nam o życiu i zwyczajach gadów i pokazywał węże, żółwie, kameleony i jaszczurki. 7 kwietnia tradycyjnie już zorganizowaliśmy Dzień Wolontariatu na terenie Drewnickiego Stowarzyszenia „Empatia”. 

13 kwietnia kilkoro naszych podopiecznych zostało zaproszonych na Gala kickboxingu na Torwarze organizowaną przez Firmę DSF. 

27 maja 2018 była zorganizowana wycieczka autokarowo – rowerowa do Parku Kulturowego w Ossowie – Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Tego samego dnia w Parku Miejskim odbył się Piknik Ekologiczny – II Zlot Samochodów Elektrycznych i Hybrydowych.

20 czerwca 2018 r. nastąpiło uroczyste zakończenie roku świetlicowego wraz z doroczną galą rozdania nagród świetlicowych „Świetliki 2017”.

Czas po wystawieniu ocen na koniec roku szkolnego poświęciliśmy na intensywne przygotowania do obozu o tematyce „(O)BŁĘDNE BRACTWO”. W terminie 19 – 31 lipca odbyły się też kolonie „Fair Play”. Zwiedziliśmy Kazimierz Dolny, Lublin i zamki na szlaku Orlich Gniazd.

30 września udało się nam zorganizować rejs jachtem po Zalewie Zegrzyńskim dla kilkunastoosobowej grupy naszych wychowanków. Pod koniec roku „Schowek” obchodził jubileusz 15- lecia działalności. W tym roku po raz piąty byliśmy beneficjentami Akcji „Paczka challenge

Rok 2019

W terminie od 27 stycznia do 2 lutego 2019 roku, wyjechaliśmy na zimowisko do Kazimierza Dolnego. Wyjazd pod nazwą „NARTOWISKO 2019” był nastawiony na naukę jazdy na nartach. Jeden cały dzień poświeciliśmy na zwiedzanie Nałęczowa i Lublina. W drodze powrotnej zwiedziliśmy jeszcze Muzeum Czartoryskich w Puławach.

W drugim tygodniu ferii w „Schowku” odbyły się różnorakie zajęcia: byliśmy na łyżwach, poszliśmy na basen i kręgle w Miejskim Centrum Sportu, oglądaliśmy bajki i bawiliśmy się na Balu Karnawałowym. Odbyły się też warsztaty plastyczne z malowania na jedwabiu oraz deQupage, podczas których wykonaliśmy prace na licytację na Bal Charytatywny. W marcu zawitała do nas trenerka psów do dogoterapii z młodym Alaskan malamute, która na co dzień pracuje z dziećmi niewidomymi.

Na początku kwietnia zaprosiliśmy do „Schowka” pana Mateusza Krautwursta – muzyka i kompozytora. 

25 maja 2019 była zorganizowana wycieczka do Białowieskiego Parku Narodowego. Zwiedziliśmy interaktywne Muzeum w Białowieży i okoliczny park, obejrzeliśmy Szlak Dębów Królewskich i Rezerwat Żubrów. Następnego dnia tj. 26 maja w niedzielę w Parku Miejskim odbył się Piknik Ekologiczny – III Zlot Samochodów Elektrycznych i Hybrydowych. Z okazji Dnia Dziecka po raz pierwszy zostaliśmy też zaproszeni na Festyn przez Fundację Decathlon. 12 czerwca 2019 r. nastąpiło uroczyste zakończenie roku świetlicowego wraz z doroczną galą rozdania nagród świetlicowych „ŚWIETLIKI 2019.

W lipcu pojechaliśmy na obóz, o nazwie „BAŚNIOBÓR”. Nawiązywaliśmy tematyką do legend polskich, tradycyjnych baśni i gawęd. Podczas obozu było wiele atrakcji: wycieczki np. do Galindii , do Rucianego Nidy.

5 października 2019 tradycyjnie już zorganizowaliśmy Dzień Wolontariatu na terenie Drewnickiego Stowarzyszenia „Empatia”. Byliśmy też na warsztatach: w Leroy Merlin na zajęciach pod nazwą „Dzieciaki sadzeniaki”. W Castoramie byliśmy na przedświątecznych warsztatach stolarskich, U nas w Świetlicy odbyły się warsztaty witrażu metodą Tiffaniego. 

Mikołajki spędziliśmy na trampolinach w Hangarze 646. 17 grudnia 2019 odbyła się w Świetlicy Wieczerza Wigilijna. Dzieci pod kierunkiem wychowawców przygotowały wzruszające przedstawienie pt. „Magia Świąt”.

W tym roku po raz szósty byliśmy beneficjentami Akcji „Paczka challenge”.